۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور روستایی و شوراها دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت
صفحه اصلی
1394/11/19 در تبصره ي 2 ماده ي 7 اساسنامه دهياري ها اشاره شده است كه « دهيار مي تواند همزمان با تصدي مسؤوليت دهياري،به فعاليت آموزشي خود نيز ادامه دهد » منظور از فعاليت آموزشي در اين تبصره چيست و آيا با اشتغال تمام وقت در دهياري به عنوان يك وظيفه مستمر مغايرتي ندارد؟
در تبصره ي 2 ماده ي 7 اساسنامه دهياري ها اشاره شده است كه « دهيار مي تواند همزمان با تصدي مسؤوليت دهياري،به فعاليت آموزشي خود نيز ادامه دهد » منظور از فعاليت آموزشي در اين تبصره چيست و آيا با اشتغال تمام وقت در دهياري به عنوان يك وظيفه مستمر مغايرتي ندارد؟
به نظر مي رسد هدف از تدوين اين تبصره مستثني كردن مشاغل و مسؤوليتهاي آموزشي از قواعد مربوط به ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل است. ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل، بر گرفته از اصل 141 قانون اساسي است كه مقدر مي دارد: « رئيس جمهور، معاونان رئيس جمهور، وزيران و كارمندان دولت نمي توانند بيش از يك شغل دولتي داشته باشند. سمت هاي آموزشي در دانشگاهها و مؤسسات تحقيقاتي از اين حكم مستثني است.» البته دقت نظر تدوين كنندگان اساسنامه در خصوص اين موضوع قابل تحسين است. تدوين اين تبصره و دادن جواز انجام فعاليتهاي آموزشي در خصوص كارمندان دولت كه در اجراي ماده ي 7 اساسنامه به دهياري مامور مي شوند امتيازي را ايجاد نكرده است. چرا كه اين دسته از كارمندان نيز مانند ساير كارمندان دولت مشمول اصل 141 و قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل هستند اما در خصوص آن دسته از دهياراني كه كارمند دولت نيستند مفيد آثار بوده و در واقع يك امتياز و نوآوري محسوب مي شود چرا كه اگر در اين تبصره تكليف موضوع مشخص نمي شد، وضعيت اين گروه از دهياران مبهم بود. البته تبصره فعاليت آموزشي ر ا به صورت عام و مطلق بيان كرده است و اين امر باعث تفسيرهاي متعدد و در نتيجه اجراهايي متعدد مي شود ولي در مورد احراز وحدت ملاك اصل 141 قانون اساسي و قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل براي كارمندان دولت، بايد از تفسيرموسع [ = گسترده ] موضوع پرهيز كرد و فعاليت آموزشي را تنها به فعايتهاي آموزشي موضوع قوانين يادشده، محدود نمود.
تعداد بازدید: 73
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal