۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور روستایی و شوراها دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت
صفحه اصلی
1394/11/19 فروش اموال منقول و غير منقول دهياري چگونه است آيا صرفا با تصويب شوراي اسلامي ده يا بخش مي توان اموال دهياري را واگذار نمود يا به فروش رساند؟
فروش اموال منقول و غير منقول دهياري چگونه است آيا صرفا با تصويب شوراي اسلامي ده يا بخش مي توان اموال دهياري را واگذار نمود يا به فروش رساند؟
بر اساس ماده ي 53 آيين نامه مالي دهياري ها اموال دهياري اعم از منقول و غير منقول به دو دسته تقسيم مي شوند اموال اختصاصي و اموال عمومي. اموال عمومي آن دسته از اموال دهياري است كه دهياري حق تصرف مالكانه يعني فروش يا واگذاري آنها را ندارد و اين اموال اختصاص به عموم دارند. تنها اموال اختصاصي دهياري است كه دهيار حق فروش يا واگذاري آنها را دارد. اين اموال مي تواند دارايي هاي منقول شامل اسباب و اثاثيه و وسايل نقليه و... و يا اموال غير منقول شامل املاك باشد. فروش اموال دهياري نيز تابع شرايط پيش بيني شده در ماده 25 آيين نامه مالي دهياري و مواد قانوني موضوع بند پ همين ماده است. بديهي است دهياري بدون رعايت قواعد الزامي مندرج در اين ماده و صرفا با تصويب و تفويض شوراي اسلامي روستا حق فروش و واگذاري اموال اختصاصي خود را ندارد. هر گونه تخطي از اين مقرر به منزله ي تضييع اموال عمومي و مستوجب مجازاتهاي پيش بيني شده در قانون مجازات اسلامي است چنانكه در اين موارد رويه ي قضايي نيز وجود دارد و برخي از محاكم با ورود به مقوله تعدي و تفريط و تضييع اموال شهرداري با هم رديف داشتن اين اموال با اموال عمومي به مجازات عاملان آن پرداخته اند. بديهي است اموال اختصاصي دهياري نيز داراي همان خصوصيات اموال اختصاصي شهرداري بوده و هر گونه تضييع آنها مستوجب كيفر است.
تعداد بازدید: 78
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal