۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور روستایی و شوراها دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت
صفحه اصلی
1394/11/19 رسيدگي به جرايم و تخلفات اداري دهياران در صلاحيت كدام دادگاه و هيأت رسيدگي به تخلفات اداري است؟ آيا در اين مورد مقررات خاصي وجود دارد؟
رسيدگي به جرايم و تخلفات اداري دهياران در صلاحيت كدام دادگاه و هيأت رسيدگي به تخلفات اداري است؟ آيا در اين مورد مقررات خاصي وجود دارد؟
اگر چه در قانون تشكيل ديوان كيفر و قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه هاي عمومي و انقلاب دادگاه هاي خاصي به لحاظ رعايت شأن و جايگاه فرمانداران ، استانداران و شهرداران براي رسيدگي به جرايم آنها معين و مشخص شده است و رسيدگي به تخلفات اداري شهرداران نيز بر اساس قانون اصلاح قانون شوراها مصوب 6/7/82 در صلاحيت هيأت رسيدگي به تخلفات اداري كاركنان وزارت كشور قرار گرفته است. اما اين وضعيت متأسفانه در خصوص دهياران وجود ندارد. در وضعيت حاضر رسيدگي به جرايم دهياران در صلاحيت دادگاه محل وقوع جرم و دادگاه صالح بر اساس مقررات آيين دادرسي كيفري است. يعني در اين مقوله هيچگونه تفاوتي ميان دهياران و سايرين وجود ندارد البته وضعيت رسيدگي به تخلفات اداري دهياران و مرجع صالح براي اين امر چندان روشن نيست اگرچه ماده ي 10 آيين نامه استخدامي دهياري ها رسيدگي به تخلفات كاركنان دهياري را بر اساس قانون كار و يا هيأت هاي رسيدگي به تخلفات اداري استانداري ها دانسته است اما دقيقا مشخص نيست كه آيا اصطلاح عام كاركنان دهياري شامل شخص دهيار نيز مي شود يا خير ؟ با يك تقسير موسع مي توان دهيار را نيز مشمول اين ماده دانست هر چند موضوع قابل مناقشه است واقعيت اين است كه آنچه وضعيت حقوقي دهياري ها را در اين مقوله تعيين نموده است اكثرا مصوبه هاي هيات وزيران است كه از نظر درجه ي اعتبار، وزن و اعتبار مصوبات مجلس را ندارند. لازم است در نگاه جديد نظام حقوقي دهياري ها بر اساس مصوبات مجلس شوراي اسلامي پي ريزي شود. البته ايراد مذكور از اين ديدگاه كه نظام حقوقي دهياري نظامي نوپا و در حال شكل گيري است، چندان عمده نيست. خوشبختانه معاونت امور دهياري ها فعاليتها و اقدامات خوبي را در اين راستا انجام داده و به تلاش خود براي نهادينه كردن اين نهاد و رفع خلاء هاي قانوني آن ادامه مي دهد.
تعداد بازدید: 95
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal